opona zwijana duro

Motocykliści lub kierowcy różnorodnego rodzaju samochodów bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że żeby móc radować się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy też zimowego), należy go prawidłowo przygotować. Wiele osób niemniej jednak nie użytkuje tożsamej zasady względem rowerów, a to znaczny błąd. Rower, jednakowo jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi swojego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie najróżniejszych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

Opony rowerowe 27

Wprawdzie rower to nie samochód ani motor, w następstwie tego lista prac, jakie musimy zrealizować podczas przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co powinniśmy zatroszczyć się przed rozpoczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest uszkodzony, nadmiernie luźny bądź nadmiernie naciągnięty – należy go należycie naciągnąć. Na domiar tego należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – oprócz sztampowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odnajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W przypadku pęknięć bądź przesadnego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie pragniemy przecież, aby w czasie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy, skutkiem tego należy uczynić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed główną przejażdżką warto spowodować luz głównych śrub konstrukcji roweru, a gdy odnajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Oprócz tego warto spowodować elementy oświetlenia – chcemy jakkolwiek być widoczni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, jakie trzeba zrealizować przed główną przejażdżką. Po zimie należałoby również rower dokładnie umyć i pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie odpowiedniej chroniony w czasie całego sezonu.