Nietrzymanie stolca po porodzie

Coraz to więcej kobiet, które rodziły własne dzieci drogami natury przyznaje, że ma istotne problemy z mięśniami dna miednicy. Przede wszystkim, są to problemy z nietrzymaniem moczu oraz ból w dole brzucha, który wynika z tego, że niektóre organy zmieniły trochę własne miejsce po porodzie.

stożki dopochwowe

Do niedawna był to temat tabu i mało jaka z dam decydowała się mówić o własnych problemach po porodzie. Wielokrotnie wydawało im się, że jest to problem natury intymnej i nie chciały rozmawiać nawet ze swoim lekarzem. Teraz niemniej jednak lekarze ginekolodzy sami informują o takiej możliwości przyszłe matki. Poza tym, też w trakcie zajęć w szkole rodzenia można dowiedzieć się wiele o tym, jakie mogą pojawić się efekty porodu.
Kłopotami z mięśniami dna miednicy pojawiają się również u kobiet, które rodziły poprzez zabieg cesarskiego cięcia. Z reguły u nich pojawia się później ból w dole brzucha i problemy ze współżyciem. Bez wątpienia, nie musi być to normą i niektóre mamy nie skarżą się na tego typu przypadłości, jednakże znaczący odsetek pacjentek zgłasza się po porodzie z takim problemem.
Najlepszym krokiem jest fizjoterapia urologiczna, którą można podjąć niezwykle ekspresowo po porodzie. Im szybciej jest taka szansę, tym poprawniej, bo ćwiczenia zapewniają w owym czasie poprawniejsze rezultaty. W trakcie fizjoterapii, wykonuje się rozmaitego rodzaju ćwiczenia, które mają wzmacniać mięśnie i sprawiać, że będą się one w trafny sposób kurczyły. Poza tym, niezmiernie istotną kwestią są również treningi oddechowe, jakie należy w następnej kolejności jak przeważnie powtarzać. Oprócz tego, pacjentki uczą się też, jak wygląda prawidłowa pozycja ciała, jaka powinna pojawić się podczas czynności fizjologicznych.
Taka fizjoterapia po porodzie rekomendowana jest w głównej mierze paniom, jakie miały więcej porodów. Mogą niemniej jednak z niej korzystać także panie, które rodziły dzieci po raz pierwszy, jeśli jedynie pojawiają się u nich jakiekolwiek nieprawidłowości. Co poniektórzy lekarze sugerują, że taka fizjoterapia powinna być obowiązkowa po porodzie, tak jak w przypadku niektórych zabiegów chirurgicznych podbrzusza. Wybitnie ekspresowo pozwala ona wrócić do normy i czuć się poprawnie. Wiele pacjentek twierdzi, że to właśnie dzięki takim treningom są w końcu w stanie wyprostować się i wykonywać cięższe czynności, które do tej pory powodowały u nich nietrzymanie moczu lub też dolegliwości bólowe. Lekarz ma okazję na fizjoterapię wypisać skierowanie. Jest również możliwość skierowania z takich zajęć oraz ćwiczeń odpłatnie, w ramach prywatnej opieki zdrowotnej.